بلاگ

چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم؟

چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم؟

چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم؟

باور کنید یا نه، کلید بسیاری از موفقیت‌ها در پاسخ به این که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم وجود دارد. سخنرانی صرفا به این معنا نیست که بروید روی صحنه و در نقش متکلم وحده، صدایتان را به گوش گروهی از حضار برسانید.

گاهی ممکن است در یک جلسه کاری، میدان را دست بگیرید و با یک سخنرانی تاثیرگذار ورق را به نفع خودتان برگردانید. شاید باورتان نشود اما در هیچ کدام از این موقعیت‌ها، داشته‌ها و آورده‌ای که به حضار عرضه می‌کنید اهمیت چندانی ندارد و تنها نکته مهم این است که چگونه داشته‌هایتان را ارائه کنید.

هیچ کدام از این حرف‌ها را برای امیدوار کردنتان نزدم، دانستن این موضوعات پیش از رسیدن به پاسخ این پرسش که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم ضرورت دارد و البته که همه این حرف‌ها سندیت روانشناسی دارند و در طول تاریخ اثبات شده‌اند.

شاید باورتان نشود اما همین ده سال پیش، گروهی در فرانسه اقدام به فروختن سنگ به مردم کوچه و خیابون کردند. نه این که فکر کنید تغییر خاصی در سنگ‌ها ایجاد کرده‌ باشند، تنها تغییری که گروه مذکور در سنگ‌ها به وجود آوردند، این بود که سنگ‌های کثیف را پیش از فروش شست و شو دادند و سپس چهارصد هزار سنگ‌ را تحت عنوان سنگ صبور به فروش رساندند. خب، حالا که می‌دانیم همه چیز به بیان و چگونگی ارائه ما بستگی دارد، بیایید ببینیم چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم.

سخنرانی موثر-حامد علی عبدالهی

گام اول در مسیر کشف این‌ که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم

خب در گام اول برای رسیدن به پاسخ این سوال که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم باید به اهمیت احاطه بر داشته‌هایتان صحبت کنم. پیش از حضور در جلسه یا رفتن روی صحنه سخنرانی، باید بدانید که دقیقا با خودتان چند چند هستید و تکلیفتان را با خودتان روشن کنید، برای این کار بهتر است نموداری از داشته‌هایتان تهیه کنید. پس از تهیه یک نمودار کامل و دقیق از داشته‌هایتان، باید راهی برای ارائه آن‌ها پیدا کنید.

ارائه شما به هر شکلی که باشد، باید در قسمت‌های مختلف صحبتتان، چکیده‌ای از حرف‌هایتان را بیان کنید تا اینگونه سررشته کار از دست خودتان و مخاطب در نرود. مغز انسان به طور طبیعی، حداکثر هر پانزده دقیقه یک بار باید ری‌استارت شود و اگر فاصله بین چکیده‌های شما از پانزده دقیقه بیشتر شود، مغز مخاطب به طور طبیعی سررشته حرف را از دست می‌دهد و سراغ پردازش موضوعات دیگری می‌رود. به اطلاعاتی که در یک بازه پانزده دقیقه‌ای، مغز را مشغول می‌کند «آگاهی» می‌گوییم.

شما باید آگاهی ذهن مخاطب را کنترل کنید تا مخاطب بتوند به نتیجه درستی برسد. این مرحله از کار مهم‌ترین مرحله برای پاسخ دادن به این است که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم. افرادی که می‌دانند چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم، درک می‌کنند که سخنرانی صرفا فرآیندی یک ساعته نیست و نتیجه ساعت‌ها برنامه‌ریزی دقیق است.

سخنرانی موثر-حامد علی عبدالهی

گام دوم در مسیر کشف این‌ که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم

در گام اول مسیر کشف این‌ که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم، گفتیم که حداکثر مدت زمانی که طی آن مغز انسان آگاه خواهد بود، پانزده دقیقه است. فاکتورهای متفاوتی می‌توانند روی مدت زمان آگاهی مغز تاثیر بگذارند که از جمله این فاکتورها می‌توان به نوع لباس پوشیدن شما و سالنی که مراسم سخنرانی در آن برگزار می‌شود اشاره کرد.

با این حال شما نمی‌توانید انتخاب نادرست لباس و محل سخنرانی را با کوتاه‌تر کردن فاصله بین چکیده‌ها جبران کنید، چراکه تکرار بیش از اندازه حرف‌ها می‌توانید اثر منفی روی ذهن مخاطبتان داشته باشد، بنابراین بهتر است با توجه به شناختی که از مخاطبتان دارید مناسب‌ترین لباس و مکان را انتخاب کنید.

سخنرانی مفید-حامد علی عبدالهی

گام سوم در مسیر کشف این‌ که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم

گام اول و دوم مهم‌ترین گام‌هایی بودند که باید در مسیر دانستن این که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم، بر آن‌ها احاطه پیدا می‌کردید.

این گام بیشتر درباره فن بیان و تمرینات شخصی شما پیش از سخنرانی است و اگرچه نسبت به گام اول و دوم اهمیت کم‌تری دارد اما دانستن آن برای رسیدن به یک پاسخ جامع برای این که بدانیم چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم ضروری است.

شما باید هنگام ارائه داشته‌هایتان، تا آن جایی که می‌توانید از زبان بدن استفاده کنید. برای یادگیری زبان بدن بهتر است به مقاله‌هایی که در این خصوص نوشته شده‌اند مراجعه کنید. نکته دیگری که اهمیت دارد، ارتباط چشمی با مخاطب سخنرانی است. تک تک مخاطبان شما باید بدانند که برای شما مهم هستند و این امر میسر نمی‌شود مگر این که بتوانید به خوبی از زبان بدن و حرکات چشم استفاده کنید.

نکته دیگری که درباره یک ارائه مناسب وجود دارد، این است که در صورت امکان ارائه خود را با نمایاندن تصاویر متنوع همراه کنید، در صورت انتخاب تصاویر مناسب می‌توانید مدت زمان آگاهی مغز را بالا نگه دارید. انتخاب تصاویر مناسب، می‌تواند بازوی کمکی شگفت‌انگیزی برای کسانی باشد که نتوانسته‌اند در انتخاب مکان بهترین خود را نشان دهند.

حرف آخر

شاید اگر کس دیگری قرار بود پاسخ این سوال را که چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم، برایتان روشن کند، به جای حرف زدن درباره این مسائل به مسائلی سطحی مانند تغییر تن صدا هنگام سخنرانی یا حتی جوک تعریف کردن وسط یک سخنرانی جدی برای تلطیف فضا اشاره می‌کرد.

اما اگر شما بتوانید یک برنامه خوب و جذاب برای ارائه خود تنظیم کنید، دیگر نه نیاز به جوک تعریف کردن دارید و نه داد زدن روی صحنه. یک ارائه جذاب به خودی خود مخاطب را درگیر می‌کند. فقط یک لحظه تصور کنید که استیو جابز وسط مراسم معرفی گوشی آیفون شروع به بالا و پایین بردن صدایش می‌کرد، احتمالا همین مثال برای نمایاندن غیر استاندارد بودن این روش‌ها کافی باشد.

استیو جابز هرگز وسط سخنرانی بلندی صدایش را تغییر نمی‌داد چون می‌دانست چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم و برایان تریسی اکثر اوقات در سخنرانی‌اش چنین تکنیکی را اجرا می‌کند چون دقیقا می‌داند چگونه می‌توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم، همه چیز به برنامه‌ای بستگی دارد که شما برای ارائه تنظیم کرده‌اید.

سخنرانی مفید-حامد علی عبدالهی

 

دیدگاهتان را بنویسید