بلاگ

چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟

خیلی از افراد جامعه به دلیل داشتن افکار منفی برای انجام خیلی از کارها دچار تردید می شوند. اما داشتن افکار مثبت در  افراد این اعتماد به نفس را ایجاد می کند. که از پس انجام هر کاری بر خواهند امد. زیرا با همت و توکل به خدا مسیر خود را انتخاب می کند. و به سمت موفقیت قدم بر می دارد. یکی  از تفاوت های انسان های مثبت اندیش با افرادی که دارای افکار منفی هستند. این است که از شکست نمی ترسند. بیشتر افراد به دنبال راهی برای جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی خود دارند. این مقاله به منظور ارائه راهکار هایی برای جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی، تهیه شده است.

برای داشتن افکار مثبت، در ابتدا باید افکار منفی خود را بشناسیم

به طور کلی هر گونه فکر و تصوری که حال انسان را دچار تشویش و یا ناراحتی کند. افکار منفی هستند. افکار منفی اجازه ارامش داشتن را به انسان نمی دهند. به طور کلی اگر دارای حالات های روحی زیر هستید. شما انسان منفی نگری هستید:

 • درگیر مسائلی می شوید. که خارج از کنترل شما است. و شما را ناراحت می کند.
 • دائم برای اتفاقات اینده نگرانی دارید.
 • در رابطه با واکنش های دیگران به مسائل مربوط به خود، نگرانی دارید.
 • از اینکه در کاری موفق نشوید. نگران هستید. و افکار های این چنینی دیگر…
چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟
چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟

برخی از افکار های منفی چنان در زندگی ما همیشگی شده اند. که حتی انها را افکار منفی تلقی نمی کنیم. بلکه واقعیت می دانیم. در برخی از موارد هم برخی از افراد با وجود اینکه از افکار منفی خود خبر دارند. اما منفی نگری را به داشتن افکار مثبت ترجیح می دهند. این گونه از افراد خود را کاملا واقع بین می دانند. و از موضع خود عقب نشینی نمی کنند. برخی از افراد هم افکار منفی خود را می شناسند. اما نمی دانند چگونه با ان مقابله کنند. و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنند.

برای جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی، در ابتدا باید قبول کنید که افکار شما اشتباه و منفی است. و سپس به دنبال کنترل کرد ذهن خود و جایگزینی افکار مثبت باشید. و راهکار های داشتن افکار مثبت را تمرین کنید.

چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟
چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟

راهکار هایی برای داشتن افکار مثبت

 1. شناخت احساسات از ابتدایی ترین و مهمترین راهکار ها برای جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی است. حساسیت های خودتان را بشناسید. فکر های خودتان را دسته بندی کنید. افکار منفی را بشناسید و انها را جایگزین کنید.
 2. به واکنش دیگران فکر نکنید. سعی کنید کارهایی را انجام دهید. که در خودتان احساس خوبی ایجاد کند. برای نظر مثبت دیگران کاری را که دوست ندارید. انجام ندهید. این کار موجب نتیجه نامطلوب در ذهن شما می شود.
 3. یکی از بزرگترین راه های داشتن افکار مثبت به جای افکار منفی، شکر گذاری دائم از خداوند است.
 4. این اصل را باور داشته باشید که هیچ شرایطی تا ابد پایدار نخواهد بود.
 5. در زمانی که مشغول فکر کردن و یا صحبت کردن هستید. از واژه های مثبت استفاده کنید. واژه های مثبت به مرور افکار مثبت را در ذهن شما جایگزین افکار منفی می کنند.
 6. تغییر را شروع کنید. تغییر کردن اسان نیست. اما اگر به دنبال روشن فکری و داشتم افکار مثبت هستید. باید با برداشتن قدم های کوچک و مثبت تغییر را در زندگیتان اغاز کنید.
چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟
چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟
 1. داشته هایتان را به نداشته هایتان مقدم بشمارید. یکی از راهکار های داشتن افکار مثبت، دیدن نعمت هایی است که خداوند به شما داده است.
 2. شاید راجع به جملات الهام بخش چیزهایی شنیده باشید. انها را بشناسید. و عمیقا باور کنید. سپس انها را در زندگی، صحبت ها و افکار خود جای دهید.
 3. به این موضوع ایمان پیدا کنید. که اگر خودتان و افکارتان را باور کنید. به موفقیت خواهید رسید. بنابراین افکارتان را مثبت کنید. و نسبت به ان ایمان پیدا کنید.
 • یکی دیگر از راهکار های جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی، بخشیدن خود است. اگر در گذشته کاری را به اشتباه انجام داده اید. که باعث شکست شما شده است. و دائم به خاطر ان اشتباه، خود را سرزنش می کنید. زمان ان رسیده است. که خود را ببخشید. و از نو شروع کنید. قبول کنید که، تمامی ادم ها ممکن است شکست بخورند. و اشتباه کنند. بنابراین قدم بعدی را با اطمینان تر و کنترل شده تر بردارید.
 • تخیل می تواند به شما کمک کند. تا افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. به مسائل خوب فکر کنید. و موفقیت کاری که شروع کردید را تخیل کنید. این کار موجب ایجاد افکار و انرژی مثبت در شما می شود.
 • پس از تخیل کردن موفقیت هایتان، به دنبال راه هایی برای رسیدن به موفقیت هایتان باشید. تمامی راه ها را بررسی کنید. و بهترین راه را با توجه به هدف تان انتخاب کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید